top of page
Vyhledat
  • akmalzlamal

Publikace napěchovaná mými obrazy je v prodeji na www.muo.cz

Publikace vydaná k právě probíhající retrospektivní výstavě v Muzeu umění Olomouc na 131 stranách zachycuje můj malířský vývoj od konce padesátých let minulého století po současnost. Ze srdce děkuji všem zainteresovaným za přípravu. Skvělá práce!Esej Martiny Vítkové se zabývá genezí autorova díla od talentovaného dětství přes zrání v revolučním období konce 60. let až po překročení vlivu otce. Vítková řadí přístup Petra Zlamala do oblasti exprese ovlivněné německým, severským a britským malířstvím. V domácím kontextu nachází dílčí paralely s tvorbou spolužáků z pražské Akademie výtvarných umění, generací Volného seskupení 12/15, pozdě ale přece (Michael Rittstein, Václav Bláha ad.).


Dále se autorka zaměřuje na autobiografičnost Zlamalovy expresivní tvorby a její deníkový charakter. Každý obraz vycházející z předchozího je ekvivalentem vnitřních malířových představ o světě, záznamem rozličných niterných stavů. V tomto smyslu lze Zlamalovu malbu chápat jako zduchovnělou krásu přemožené hmoty. Ladislav Daněk v závěru úvodního textu dodává, že Zlamalova expresivita vyvěrá na plátno z vášně k životu a že jeho malby z posledních let jsou stále zářivější a světelnější. Citace ze starších textů pak shrnují to podstatné, co bylo o autorově výbušné, znepokojivé i kontemplativní tvorbě napsáno v minulosti.


Publikaci zakoupíte zde


Editorka: Martina Vítková Texty: Ladislav Daněk, Věra Jirousová, Zdeněk Pospíšil, Martina Vítková, Pavel Zatloukal Překlad do angličtiny: Peter Gaffney Překlad do němčiny: Šárka Guslevská Fotografické předlohy k reprodukcím: Zdeněk Sodoma Obálka a grafická úprava: Vladimír Vaca Tisk: Profi-Tisk group s.r.o., Olomouc Vydání první Vydalo: Muzeum umění Olomouc, 2022


váha produktu: 760 g

délka produktu (x): 242 mm

výška katalogu (hřbet) y: 280 mm

počet stran: 131 s.

vazba: brožovaná

jazyk dokumentu: cze

jazyk dokumentu: eng

jazyk dokumentu : ger

ISBN: 978-80-88103-87-5

Cena: 250,- Kč

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page