top of page
atelier.jpg

VÝSTAVY

Svěcení jara

Moravská filharmonie Olomouc
17.2.-27.4.2023

Petr Zlamal ve své tvorbě jednotí ve vášnivé harmonii nejen hudbu, tanec a poezii, ale zejména tajemné vibrace kosmických sil tvořících komplikované scénáře životních příběhů. Jeho tvořivá energie proměňující každodenní zkušenosti v pulsující živočišně-erotickou formu velkoformátových pláten se dotýká diváka neopakovatelným způsobem. Vzbuzuje v něm archetypálně nostalgické rozpomínání se na arché svých prvních vzpomínek, lásek, mileneckých vzplanutí či pádů do hloubi temné noci a setkání s bohyní Hekaté. Forma Zlamalových pláten vášnivě vibrující erotickou životní energií díky niterné intimitě naznačené v podmalbě v sobě skrývá autora plachého, zranitelného, ponořujícího se do zkoumání tajemství života s velkou pokorou a nesmělostí.

Petr Zlamal Svěcení jara vernisáž Moravská filharmonie_5
Petr Zlamal Svěcení jara vernisáž Moravská filharmonie_6
Petr Zlamal Svěcení jara vernisáž Moravská filharmonie_2
Petr Zlamal Svěcení jara vernisáž Moravská filharmonie_1
Petr Zlamal Svěcení jara vernisáž Moravská filharmonie_3
Petr Zlamal Svěcení jara vernisáž Moravská filharmonie_4

fotografie z vernisáže: Petr Palarčík

tufest - výstava obrazů při výtvarném festivalu

Augustiniánský klášter | Šternberk
7.7.- 30.9.2022

Tufest je jedinečný výtvarný festival zasazený do prostředí malebné krajiny v podhůří Nízkého Jeseníku, města Šternberk na Moravě. Jeho cílem je přiblížit umění široké veřejnosti, vytvořit místo setkávání a odpočinku - oázu umění uprostřed parného léta. Tufest je spojení výstav, workshopů a hudebních vystoupení podpořené centrem setkávání, odpočinku a výtvarnou dílnou v prostorách unikátního altánu v Tyršových sadech. Festival probíhá každé léto na několika místech.

fotografie z vernisáže: Antonín Gerža

Petr Zlamal - Tufest Šternberk 2022_2.jpg
Petr Zlamal - Tufest Šternberk 2022_3.jpg
Petr Zlamal - Tufest Šternberk 2022_4.jpg
Petr Zlamal - Tufest Šternberk 2022_5.jpg
Petr Zlamal - Tufest Šternberk 2022_6.jpg
Petr Zlamal - Tufest Šternberk 2022_1.jpg

Ptačí zpěvy

galeriezet | Velká Bystřice
28.5.- 28.7.2022

Petr Zlamal ve své tvorbě jednotí ve vášnivé harmonii tance nejen hudbu, tanec a poezie, ale zejména tajemné vibrace kosmických energií tvořících komplikované scénáře životních příběhů. Jeho tvořivá energie proměňující každodenní zkušenosti v pulsující živočišně-erotickou formu velkoformátových pláten se dotýká diváka neopakovatelným způsobem. Vzbuzuje v něm archetypálně nostalgickou vzpomínku na arché svých prvních vzpomínek, lásek, mileneckých vzplanutí či pádů do hloubi temné noci a setkání s bohyní Hekaté. Přes první dojem expresivity Zlamalových obrazů zaujme nenápadná intimita světlých podmaleb v duchu Marka Rothka. Forma Zlamalových pláten vášnivě vibrující erotickou životní energií díky zmíněné intimitě naznačené v podmalbě v sobě skrývá autora plachého, zranitelného, ponořujícího se do zkoumání tajemství života s velkou pokorou a nesmělostí.

Výstavní katalog ke stažení

Petr Zlamal Ptačí zpěvy galeriezet06.jpg
Petr Zlamal Ptačí zpěvy galeriezet03.jpg
Petr Zlamal Ptačí zpěvy galeriezet02.jpg
Petr Zlamal Ptačí zpěvy galeriezet07.jpg
Petr Zlamal Ptačí zpěvy galeriezet04.jpg
DSC_0255-min.jpg

V žáru malby

Muzeum moderního umění | Kabinet a Salon
3.2.– 8.5.2022

Retrospektivní výstava Petra Zlamala (* 1949), souputníka a spolužáka někdejších členů Volného seskupení 12/15. Pozdě, ale přece, představí umělcovu pozoruhodnou figurativní i krajinářskou tvorbu vyznačující se svrchovaným expresivním malířským výrazem a citem pro neokázalou monumentalitu. Jádro výstavy budou tvořit obrazy z posledních třiceti let. Výstava dramaturgicky zapadá do dlouhodobého volného cyklu, v jehož rámci jsou představováni nejvýznamnější umělci a umělkyně působící v Olomouci a okolí od počátku 20. století až do současnosti. K výstavě vyjde retrospektivní katalog.

Tisková zpráva

Sklizeň

Třešňový sad Šternberk
26.-28.6.2021

Třešňový sad Šternberk a akademický malíř Petr Zlamal vás zvou na venkovní výstavu obrazů SKLIZEŇ

 

Slavnostní zahájení se společenským večerem, tombolou a aukcí obrazů proběhne 26.června v 18:00.

komentované prohlídky se uskuteční 27.června v 10:00, 18:00 a 28. června v 18:00.

Petr Zlamal, Třešňový sad Šternberk, Sklizeň
Petr Zlamal, Třešňový sad Šternberk, Sklizeň
Petr Zlamal, Třešňový sad Šternberk, Sklizeň
Petr Zlamal, Třešňový sad Šternberk, Sklizeň
Petr Zlamal, Třešňový sad Šternberk, Sklizeň
Petr Zlamal, Třešňový sad Šternberk, Sklizeň

Zánik slunce

Infocentrum Šternberk
8.12.2020-20.1.2021

Petr Zlamal doma ve Šternberku představuje práci posledních dvou let. Nezměnila se ve svém základu, v orientaci na hranice reality a abstrakce, ale vyzrála, jako zraje staré víno. Archívní víno nebývá prostě sladké, je orchestrem chutí kyselých, mazlivých, sametových, kořeněných, těžkých i delikátních.

Výstavní katalog ke stažení

Petr Zlamal, Zánik Slunce, Šternberk 2020
Petr Zlamal, Zánik Slunce, Šternberk 2020

Vášeň

Galerie Kotelna, Říčany u Prahy
13.9.-19.10.2018

Jako velká a výjimečná hra plná dojmů, která se odehrává mezi divákem a umělcem, tak by se dala nazvat výstava děl Petra Zlamala v galerii Kotelna. Je zajímavé stát před obrazem Petra Zlamala, po chvíli se zachytit výrazného záchytného bodu a pak už se nechat unášet v barvách. Je to o pocitu volnosti, se kterou Petr Zlamal tvoří a která se na diváka přenáší. Kresebné linie pastelem navádějí k jádru a najednou se v mysli někde v hloubi vybavují myšlenky, pocity a emoce, někdy v minulosti zažité. 

Petr Zlamal,Galerie Kotelna, Vášeň
Petr Zlamal,Galerie Kotelna, Vášeň
Petr Zlamal,Galerie Kotelna, Vášeň
Petr Zlamal,Galerie Kotelna, Vášeň

Archeologie paměti, obrazy 2006-2009

Galerie Nová síň, Praha
13. 4. 2010 – 2. 5. 2010

Malíř Petr Zlamal, absolvent AVU v Praze v r.1974, žije a pracuje v rodném Šternberku na Moravě. O své expresivní malbě s prvky reality říká: obraz je pro mě vyslancem srdce a projevem životních sil. Výstava představí nejnovější soubor jeho malířského díla,v němž se projevuje spolehlivý instinkt pro inovace abstraktní formy a myšlenka work in progress. Všechno prožité se v něm stává „tělem obrazu“ a vytváří otevřený kontext spolubytí, řekla k výstavě její kurátorka Věra Jirousová.

kuratorka-vystavy-vera-jirousova-petr-zlamal-a-redaktor-karel-oujezdsky-1089.jpg
899-1091.jpg
1045-1100.jpg
michael-rittstein-a-vera-jirousova-1092 (1).jpg
909-1095.jpg
906-1087.jpg

Archeologie paměti, obrazy 1979-2009

Galerie G, Olomouc
7.10.2009-31.10.2009

S půlročním zpožděním se akad. mal. Petr Zlamal rozhodl připomenout výstavou obrazů v Olomouci své narozeniny. Šedesátka je dnes vnímána jako „ranec“ jen mladými; zvyšující se průmerný věk i počet stoletých činí z Petra Zlamala umělce s perspektivou. Tak to konečně viděli všichni, kteří se na vernisáž výstavy jeho obrazů přišli ve středu 7. října do Galerie G na Dolním náměstí v Olomouci  podívat. Bylo plno. Umělec má mnoho známých, dosti přátel a nemálo fandů a fanynek. Přišli za ním, ale přišli i zhlédnout jeho aktuální dílo obohacené o několik nejranějších děl a také pláten z osmdesátých let.

Výstavní katalog ke stažení

vernis_12.jpg
vernis_23.jpg
vernis_05.jpg
vernis_22.jpg
vernis_24.jpg
vernis_21.jpg
bottom of page